Dwujęzyczność

Obrazek użytkownika CorkSPK

I have a SUPERPOWER- I can speak Polish, czyli dlaczego warto mówić po polsku?
O dwujęzyczności mówimy wtedy, kiedy dana osoba potrafi posługiwać się w sposób zbliżony do siebie przynajmniej w dwóch językach. I nie chodzi tu tylko o ustny sposób komunikowania się, ale również o zdolność pisania i czytania w danym języku.
Dwujęzyczność to obecnie bardzo powszechne zjawisko i nikogo już nie dziwi, że osoba stojąca obok nas w sklepie mówi w innym języku.
Mimo to wielu z nas, szczególnie w momencie, kiedy zostajemy rodzicami, zadaje sobie pytanie: mówić do dziecka po polsku, czy po angielsku? Chęć uchronienia dziecka przed stresem związanym z izolacją w nowym środowisku często prowadzi do tego, że decydujemy się mu „pomóc” i porozumiewamy się z nim tylko w języku kraju, w którym obecnie mieszkamy i to zupełnie zrozumiała reakcja.
Zanim jednak podejmiemy ostateczną decyzję warto poznać niektóre zalety dwujęzyczności i jej wpływ na rozwój naszego dziecka.
1. Dzięki dwujęzyczności nasze dziecko staje się dwukulturowe, tzn. że dziecko zna język, historię, geografię, kulturę, zwyczaje i muzykę obu krajów i jest w stanie odnaleźć się i komunikować w każdym z nich ( czuje się jak u siebie).
2. Dwujęzyczność daje większy potencjał umysłowy, np. w naszym słowniku znajdują się 2 wyrazy na określenie jednej rzeczy ( house- dom) oraz sprawia, że dzieci posiadają większą zdolność kreatywnego i elastycznego myślenia.
3. Bardzo pozytywnie wpływa na zdolność rozpoznawania potrzeb własnych oraz innych ludzi, dzieci dwujęzyczne szybciej wykazują empatię.
4. Wyrażanie uczuć w do dziecka w swoim rodzimym języku zapewni mu prawidłowy rozwój emocjonalny i sprawi, że będzie ono potrafiło nazwać swoje odczucia lub stany emocjonalne.
5. Utrzymanie więzi emocjonalnej i kontaktu z rodziną ( dziadkami, kuzynostwem)
6. Większe szanse na lepszą przyszłość zawodową.
7. Mniejsze ryzyko zachorowania na chorobę Alzhaimera.
Zalet dwujęzyczności jest o wiele więcej i można by tak wyliczać bez końca, dlatego powtarzając za Collinem Bakerem:
„Decyzja o wychowaniu dzieci na dwujęzyczne jest decyzją ważną. Jej wpływ na dzieci i rodziców będzie odczuwalny przez całe życie. Fakt bycia dwujęzycznym lub jednojęzycznym może warunkować dziecka tożsamość, warunki socjalne, nauczanie, zajęcia, małżeństwo, miejsce zamieszkania, podróże i sposób myślenia.”

Przydatne linki:
https://bilingualmind.com/2016/11/30/zalety-dwujezycznosci/
https://www.academia.edu/9074570/Zjawisko_dwuj%C4%99zyczno%C5%9Bci_przec...
https://bilingualhouse.com/jak-dwujezycznosc-wplywa-na-rozwoj/
https://www.youtube.com/watch?v=IP6P8IctOGU

Opracowała: Katarzyna Kołodziejczyk